14 мамырда Алматы қаласында «ҚДСЖМ/KSPH» Қазақстандық медицина университетінің, Қазақ ұлттық медицина университетінің қолдауымен Алматы қаласы клиникалар қауымдастығының ұйымдастыруымен Республикалық Вакансия-2024 жәрмеңкесі өтті. С. Д. Асфендияров, Қазақстан-Ресей медициналық университеті және Орталық қалалық клиникалық аурухана. Жәрмеңке жұмысына еліміздің әр өңірінен келген мемлекеттік органдар мен ұйымдардан және жеке компаниялардан 100 ге жуық жұмыс беруші қатысты.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мәліметінше, елімізде денсаулық сақтау кадрларының тапшылығы орасан зор-бұл әртүрлі бейіндегі 9 мыңға жуық медицина қызметкері. Салаға 4200 орта медициналық қызметкер, 4,5 мың түрлі профильдегі дәрігер қажет.

“Қабылданған заңнамалық түзетулерге сәйкес ауылдық өңірлерге жұмысқа орналастырылған медицина қызметкерлеріне 100 ең төменгі жалақы немесе 8,5 млн. теңге мөлшерінде ақшалай төлем белгіленді. Бұл қадам шалғай аудандардағы медициналық персонал жұмысының маңыздылығын мойындап қана қоймай, олардың кәсіби қызметін ынталандырады”, – деп атап өтті Денсаулық сақтау министрі Ақмарал Әлназарова.

Бұдан басқа, медициналық кадрлардың тапшылығын жою мақсатында болашақ дәрігерлер үшін стипендияны жыл сайын 15-20% – ға арттыру көзделген және медициналық білім беруді жас мамандар үшін неғұрлым тартымды ету үшін мемлекеттік білім беру тапсырысының құны қайта қаралды.

Бұдан басқа, министрлік денсаулық сақтау саласындағы кадрларды тиімді жоспарлауға және басқаруға мүмкіндік беретін денсаулық сақтаудағы кадр ресурстарын есепке алудың ұлттық жүйесін (кәсіби тіркелім) құруды жоспарлап отыр.

“Алматы қаласы клиникаларының Қауымдастығы” президенті, медицина ғылымдарының докторы, профессор Нукушева Сәуле Галимовна атап өткендей: “Вакансия жәрмеңкесі жұмыс берушілер мен жергілікті атқарушы органдарға кадрларға қажетті қажеттілікті толтыруға, ал түлектерге – алғашқы жұмыс орнын сатып алуға мүмкіндік береді”.

Жәрмеңке Орталық қалалық клиникалық аурухана алаңында өтті, ол медициналық білім беру жүйесі мен еңбек нарығына жаңа мүмкіндіктер мен сұраныстарды, отандық білім беру және денсаулық сақтау жүйелерінің жоғары сапасына қол жеткізуді, кадрларды ынталандыру мен басқарудың ғылыми аспектілері мен практикалық тәжірибесін талқылау үшін “денсаулық сақтаудың кадрлық ресурстары: жетістіктер, білім беру және мансап” ғылыми-практикалық конференциясын өткізу орнына айналды Денсаулық сақтау ресурстары.

Іс-шараға медициналық білім беру, денсаулық сақтау саласындағы пікір көшбасшылары, уәкілетті мемлекеттік органдардың: Алматы қаласы әкімдігінің, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығының, облыстар мен қалалардың Денсаулық сақтау басқармаларының, мемлекеттік және жеке медициналық ұйымдар мен қауымдастықтардың басшылары мен өкілдері қатысты.

Конференцияны “ҚДСЖМ” ҚМУ түлектері, сарапшылар мен денсаулық сақтау көшбасшылары – Ахметов Валихан Исаевич пен Дюсенов Расул Серікұлы модерациялады.

Конференция жұмысының қорытындысы бойынша резолюция қабылданды, ол денсаулық сақтауды Кадрлық дамыту мәселесін одан әрі шешу үшін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне жіберілді.

Іс-шараның жағымды аяқталуы іс-шараның демеушісі-конференция мен жәрмеңкеге қатысушылар арасында Менеджмент және қоғамдық денсаулық сақтау қауымдастығының лотерея ұтыс ойыны болды. Лотереяның үш қатысушысы жеңімпаз атанып, смартфондарды жеңіп алды. Жүлделерді Қауымдастық Кеңесінің төрағасы, м. ғ. д., профессор Камалиев Мақсұт Әділханұлы табыстады.

Бірлескен іс-шара – жәрмеңке мен конференцияны өткізу дәстүрі кейіннен жалғасатын болады.